Ciekawostki - Projekt Solaris - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Projekt Solaris
Stanisław Lem opisuje kolejne próby nawiązania kontaktu badaczy z obcą inteligencją, której źródłem jest olbrzymi ocean pokrywający planetę Solaris. Autor oferuje także interesującą wizję planety w układzie podwójnym gwiazd. Jest to dość nietypowa konfiguracja i pomimo tego, iż znamy już dzisiaj kilkaset planet tylko kilka z nich znajduje się w takim złożonym układzie. Ze względu na trudności techniczne w odnajdywaniu takich układów jak i nietypowe warunki powstania i przetrwania takie obiekty są szczególnie cenne.

Zespół naukowców rozpoczął budowę sieci teleskopów na półkuli południowej, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie pozasłonecznych planet właśnie w takich trudnych układach. Projekt Solaris być może już niedługo urzeczywistni wyobrażenia pisarzy science-fiction i reżyserów.

W swoim przedsięwzięciu wykorzystamy technikę chronometrażu (mierzenie momentu zjawiska astronomicznego), która już w XVII wieku święciła swoje pierwsze sukcesy i została wykorzystana przez duńskiego astronoma Ole Romera do oszacowania prędkości światła poprzez pomiar czasu zaćmienia satelitów Jowisza. Tym razem celem będą układy podwójne, zaćmieniowe, złożone z gwiazd podobnych do Słońca, być może okrążane przez planety. Technika chronometrażu będzie uzupełniona precyzyjnymi pomiarami prędkości obserwowanych gwiazd na istniejących dużych teleskopach na półkuli południowej. Informacje pochodzą ze strony internetowej Projekt Solaris.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka solaryjskiego oceanu
3  Problematyka SolarisKomentarze: Ciekawostki - Projekt Solaris

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: