Solaris – charakterystyka gatunku literackiego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednoznaczne określenie gatunku do jakiego należy powieść Solaris nie jest wcale takie jednoznaczne, jak się może początkowo wydawać. Na pewno utwór należy do klasyki powieści science-fiction, czyli powieści fantastyczno-naukowej. Powieść fantastyczna przedstawia jako realnie istniejący świat, który jest ukształtowany odmiennie od tego, co w danym momencie rozwoju kultury uważa się za rzeczywiste. Zawiera wątki i zdarzenia nadnaturalne (istnienie planety Solaris i jej badania, istota oceanu na Solaris, obecność „gości”), często opiera się na naukowych hipotezach.

Jednak , jak uważa Ryszard Hanke, to także powieść kryminalna. Kelvin po przybyciu na Stację obserwuje zagadkowe zachowanie współmieszkańców, dowiaduje się o obecności „gości”, odkrywa tajemniczą śmierć dowódcy stacji Gibariana. Zagadka Stacji wraz z rozwojem fabuły stopniowo odkrywa się przed głównym bohaterem oraz czytelnikiem.

Powieść Lema to także utwór o miłości, romans o kosmonautach. Więź jaka łączyła Harey z Krisem, a następnie ich ponowne spotkanie na Solaris choć są przykładem romansu, który w normalnym świecie nigdy nie mógłby się zdarzyć, w pełni odpowiada konwencji wątku miłosnego.

Trzeba podkreślić, że Solaris to także utwór filozoficzny. Autor snuje refleksje o kondycji człowieka i miejscu w jakim znajduje się ludzkość. Świadomości życia w świecie rozwiniętej techniki towarzyszy przekonanie, że istnieć w takiej rzeczywistości w ogóle nie jest łatwiej, wciąż największą zagadką jesteśmy dla siebie my sami.

Wreszcie utwór Stanisława Lema traktować można jako parabolę powieściową (powieść – alegorię, powieść psychomachię), ponieważ przedstawione postacie i wydarzenia nie są ważne ze względu na swe cechy jednostkowe, ale obrazują pewne uniwersalne prawdy dotyczące egzystencji ludzkiej, historii oraz rozwoju ludzkości.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcejKomentarze
artykuł / utwór: Solaris – charakterystyka gatunku literackiego    Tagi: